Botulinum Toksini, Clostridium Difficile isimli bir bakterinin ürettiği protein bir maddedir ve kas yapıları üzerinde etkisi bulunmaktadır. Estetik alanında kullanımı ise uzun yıllardır devam etmekte, güvenli bir şekilde başarılı sonuçlar elde edilmektedir.

Botulinum Toksin’in yüz bölgesindeki uygulaması şu şekildedir. Alındaki çizgilenmelere, göz kenarındaki kırışıklıklara (kaz ayakları) ve kaşların arasındaki çıkan dikey çizgilere (bunlar kişiyi yaşlı ve kızgın göstermektedir) uygulanarak bu çizgilere sebep olan alın, göz ve yüz kaslarının aktivitesini düzenleyerek bu kırışıklıkları ortadan kaldırmaktadır. Aynı zamanda gereken durumlarda kaşı da bir miktar kaldırma özelliği vardır.

Yüze botulinum toksin uygulaması kısa ve güvenlidir. İşlemden hemen sonra hasta günlük hayatına devam edebilir. Yeni teknoloji kullanılan hayalet iğnelerle ve anestezik kremlerle ağrı yok denecek kadar azdır.

Botulinum toksini etkisini 3 gün içerisinde göstermeye başlar ve oturması 7-10 gündür.

Her ne kadar güvenli ve sık yapılan bir uygulama olsa da yanlış ellerde tatmin edici olmayan ve üzücü sonuçlar olabileceğini biliyoruz. O yüzden uygulayıcının mutlaka bu konuda tecrübeli bir hekim olmasına dikkat etmek gerekmektedir.

Botulinum Toksin uygulaması ile ilgili ayrıntılı bilgi ve fiyat bilgisi için bizi arayabilir veya Whatsapp üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

    DOKTORA SOR?

    Op. Dr. Bilgen Katipoğlu Erenoğlu
    tüm sorularınızı cevaplıyor.