Orta yüz germe (Midface Lift) estetiği, alt göz kapakları, yanaklar ve elmacık kemiklerini kapsayan yüz gençleştirme operasyonudur. Yüzdeki yaşlılık izlerinin ilk görüldüğü yerlerin başında orta yüz bölgesi geliyor. Çevresel faktörlerden dolayı deforme olan alt göz kapakları sarkarak yanak dokusunun üzerinde yığılır. Deri altındaki kolajen eksikliği sebebiyle cilt dokusu elastikiyetini kaybeder ve elmacık kemikleri hacimsiz görünmeye başlar. Aynaya baktığınızda eskisi gibi dolgun, canlı ve genç görünmüyorsanız bunun sebebi yaşlanmanın ortaya çıkardığı hacim kaybı ve kırışıklıkların artmasıdır. Endoskopik orta yüz germe estetiği ile yüzünüz yukarı doğru kaldırılır ve en az 10 yaş daha genç görünürsünüz. 

Orta Yüz Neden Sarkar?

30’lu yaşlardan itibaren deri altındaki Hyaluronik asit (nem oranı) azalır ve kolajen üretimi günden güne zayıflar. Bunun sonunda derimiz elastikiyetini koruyamaz ve yer çekiminin etkisiyle sarkmaya başlar. Herkeste yüz sarkması farklı şekilde ilerleyebilir. Kuru cilde sahip olanların yüzü önce kırışır ve zamanla sarkmaya başlar. Yağlı ciltlerde ise kırışıklık pek görülmez fakat buna karşılık daha hızlı sarkma yaşanır.

 

Orta yüz sarkmasının nedenlerinden biri de cildimize iyi bakmamaktır. Yaşlılığın ilk izleri belirdiğinde botilinium toksin ve dolgu desteği ile dokunuşlar eklemek yüzün yaşlanmasını geciktirecek ve daha güzel yaş almanıza yardımcı olacaktır. 

Orta Yüzün Sarktığını Nasıl Anlarız?

Yüzünüzün hacim kaybettiğini anlamak için aynaya bakmanız yeterli olacaktır. Eğer yanağınızdaki dolgunluk azaldıysa, yüzünüz eskisi gibi oval değil dikdörtgen görünüyorsa ve orta yüzünüz daha basık duruyorsa yüzünüzde yaşlılık etkileri görülmeye başladı demektir. 

Orta yüzün sarktığını anlamanın bir diğer işareti ise alt göz kapaklarıdır. Göz altındaki torbaları eskisine göre belirgin ve aşağı doğru uzun görünüyorsa sizde yüz sarkması başlamıştır. 

Yanak ile göz kapağı arasında meydana gelen sarkma kişilerin olduğundan daha yaşlı ve yorgun görünmesine neden olur. Orta yüz germe estetiği ile bu alanlar tedavi edilerek yüzünüzün daha kalkık, genç ve pürüzsüz görünmesi sağlanır. 

Orta Yüz Germe Estetiğinin Amacı Nedir?

 • Orta yüzde kaybedilen yumuşak dokuyu yenilemek
 • Sarkan yanak ve göz altı torbalarına lifting yapmak
 • Dolgunluğunu kaybeden elmacık kemiğini yeniden şekillendirmek
 • Yüze genç ve dinamik bir ifade kazandırmak
 • Alt göz kapağı ve yanak arasındaki mesafeyi düzenlemek
 • Burun ve dudak arasındaki derin çizgileri yukarı kaldırmak

Endoskopik Orta Yüz Germe Nasıl Yapılır?

Endoskopik yüz germe ameliyatı genel anestezi altında ve hastane ortamında gerçekleşir. Ameliyat sırasında kişinin uygunluğuna göre alt göz kapağından veya saçlı deriden kesi açılarak endoskopik minik kameralar içeri sokulur. Endoskopik kameralar sayesinde hastanın yağ yastıkçıkları yukarı doğru kaldırılır. Yağ dokusunun yukarı kaldırılması ile elmacık kemikleri eski belirginliğine kavuşur ve yanaklar daha taze görünür. Endoskopik yüz germe ameliyatı ile burun ile dudak arasındaki derin çizgiler de ortadan kaldırılarak yüzde lifting etkisi yakalanır. Orta yüz germe ameliyatından sonra belirgin bir iz kalmaz. Dikişleriniz ameliyattan 5-7 gün sonra alınır

  DOKTORA SOR?

  Op. Dr. Bilgen Katipoğlu Erenoğlu
  tüm sorularınızı cevaplıyor.