MEME KÜÇÜLTME AMELİYATI KİMLERE YAPILIR?

Memelerinizin büyüklüğü nedeni ile boynunuzda ağrı hatta fıtık, meme altlarında temiz tutmanıza rağmen pişik, sütyen askılarının omuzlarınızda yaptığı çöküklük, sırt üstü yattığınızda ağırlık nedeni ile nefes alamama, boyutu nedeni ile yüzüstü yatamama, aslında daha küçük beden giyebilecekken sırf meme büyüklüğü nedeni ile bir beden büyük kıyafet alma gibi fiziksel ve sosyal sorunlarınız varsa bu ameliyatı olmanız gerekiyor demektir.

Çocuk sahibi olma planınız varsa, şikayetleriniz sizi fiziksel ve sosyal olarak çok zorlamıyorsa ameliyatı doğum sonrasına erteleyebiliriz ancak bazen bu mümkün olmamakta, hatta 18 yaşından küçük hastalarımızda bile ailelerinin onayı ile ameliyatlarımızı yapmaktayız.

MEME KÜÇÜLTME AMELİYATI ZOR MU?

Ameliyat 2-3 saat sürmekte ve sonrasında 1 gece hastanede sizi misafir ediyoruz. Ameliyat sonrasında basit ağrı kesicilerle rahat edersiniz. Günlük ihtiyaçlarınızı kendiniz görebilirsiniz ama refakatçiniz olması konforunuzu arttırır.

Ağır bir işte çalışmıyorsanız 1 hafta sonra işinize dönebilirsiniz.

Meme küçültme ameliyatları sonrasında 2-3 hafta kollarınızı yukarı kaldırmamanızı ve ağır işler yapmamanızı istiyoruz. Çünkü memenizin altındaki kaslar kol hareketlerinizden etkilenir ve ağrı yapar.

Ameliyattan 3 gün sonra yürüyüş yapabilir, 1 ay sonra da normal spor yapmaya başlayabilirsiniz.

MEME KÜÇÜLTME AMELİYATI SONRASI SÜT VEREBİLİR MİYİM?

Süt bezlerinin bir kısmını aldığımız ve kalanını şekillendirdiğimiz bir ameliyat olduğu için ameliyat sonrasında bazı hastalarımızda süt verme problemi olabiliyor. Kullanılan teknik ve memenizdeki büyüklük miktarına göre risk azaltılabilir. Sizi muayene ettiğimizde detaylı bilgilendirme yapabiliriz.

    DOKTORA SOR?

    Op. Dr. Bilgen Katipoğlu Erenoğlu
    tüm sorularınızı cevaplıyor.