Jinekomasti, erkekte meme büyümesine verilen tıbbi isimdir. Hormonal, genetik sebeplerden veya kötü beslenme kaynaklı erkeklerde meme büyümesi görülebilir. Bu büyüme memede mevcut olan yağ dokusunun veya süt bezi dokusunun (erkekte de kadındaki kadar olmasa da az miktarda süt bezi bulunmaktadır.) büyümesine bağlı gerçekleşebilmektedir. Hangi dokunun büyüdüğü hekim muayenesinde anlaşılmaktadır.

Jinekomastinin tedavisi cerrahidir. Yağ dokusu ağırlıklı bir büyüme söz konusu ise bu durum liposuction (ince kanüllerle yağın alınması) tekniğiyle düzeltilebilir. Eğer sorun süt bezi büyümesi kaynaklı ise liposuction’a ek olarak açık teknik ile girilerek bu dokunun cerrahi olarak çıkartılması gerekmektedir. Bu tür olgularda memenin renkli kısmının altında (areola) 2-3 santimlik bir iz kalabilmektedir.

Erkek memesinin çok büyüdüğü durumlarda ise (ileri hormonal bozukluklar ve fazla kilo) bu dokulara ek olarak fazla derinin de alınması gerekebilir. İçerideki yağ dokusu ve süt bezinin çıkartılması deride sarkmaya sebep olacağı için fazla derinin de çıkartılarak düz bir meme dokusu görüntüsü elde edilir.

Alınan yağ dokusu, kas dokusu içine verilerek göğüs kası hacimlendirilebilir ve böylelikle daha kaslı bir görünüm elde edilebilir. Bütün bu ihtimallerin hasta için en uygun olduğuna muayenede Estetik ve Plastik Cerrahi hekiminizle birlikte karar vermelisiniz.

Jinekomasti tedavisi için daha fazla bilgi almak ve fiyat bilgisi almak için bizi arayın veya Whatsapp’tan ulaşın.

    DOKTORA SOR?

    Op. Dr. Bilgen Katipoğlu Erenoğlu
    tüm sorularınızı cevaplıyor.